• Seko:

Papildus lietas

Pamati

Ļoti svarīga nozīme ziemas dārza būvniecībā ir pamatiem.

Tiem jābūt stipriem, sala izturīgiem, jāspēj pretoties gruntsūdeņu ietekmei. Nepareizi būvēti vai ziemas dārzam neatbilstoši pamati var plaisāt, iegrimt, izgāzties vai izšķiebties un bojāt stikloto konstrukciju.

  • Pamatu izturība un drošība lielā mērā atkarīga no tā, cik rūpīgi izpētītas plānotā būvobjekta atrašanās vietas grunts īpatnības.

Iespējams, ka ziemas dārzs ir bijis ieplānots mājas celšanas laikā un pamati ziemas dārzam jau izveidoti kopā ar ēku, bet, diemžel, lielākoties mājas īpašnieks par ziemas dārzu iedomājas krietni vien vēlāk un pamati ir jāpiedzen pie jau esošās ēkas pamatiem.

  • Lai nerastos problēmas par ēkas un ziemas dārza pamatu saderību, silti iesakam pamatu izbūvē griezties pie speciālistiem. Tas samazinās risku un atbildību gan jums, gan arī ziemas dārzu uzstādītājam.

Apkure

Nākošā lieta, kas ir laicīgi jāieplāno- tā ir apkure. Ja padomā ir siltais ziemas
dārzs, apkure būs nepieciešama. Apkurē parasti tiek izmantotas siltās grīdas vai radiatori, kas tiek savienoti ar esošās dzīvojamās ēkas apkures sistēmu.

Elektrība

Neatkarīgi no tā, kā un kam tiks izmantota stikla piebūve, arī elektrība ir neatņemama telpas sastāvdaļā. Jau sākotnēji jāizplāno, kur būs gaismas elementi, kur rozetes. Laicīgi izplānojot, vadus ir iespējams paslēpt sienās, grīdā vai profilos.

Klimata kontrole

Dzīvojamo telpu mikroklimatu galvenokārt nosaka temperatūra un gaisa mitrums, neliela nozīme ir arī gaisa masu kustībai. Tomēr lielo stikloto virsmu dēļ ziemas dārzā atšķirībā no parastajām dzīvojamajām telpām daļēji valda citi klimatiskie apstākļi. No vienas puses klimats ārā, piemēram, ar mūsu platuma grādos izteiktajām dienas un nakts, kā arī gadalaiku svārstībām, rada temperatūras un gaisa mitruma ziņā ekstremālu situāciju arī iekštelpās. No otras puses, auksta stikla virsma reaģē uz lielāku gaisa mitrumu citādi nekā apmesta siena.

Lai ziemas dārzā konfortabli būtu iespējams atrasties visu cauru gadu, jānodrošina telpā klimata kontrole. Izvērtējot visu apstākļus, ieteiksim pareizāko risinājumu.

Saules kontrole

Svarīga ir ne tikai klimata kontrole, bet tik pat liela nozīme ir arī saules kontrolei.

  • Dabiskais apēnojums

Domu par dabisko apēnojumu ar kokiem vai krūmiem labprāt atbalstīt augu mīļotāji. Vispirms tie ir lapu koki, kas vasarā aiztur spilgtos saules starus, bet ziemā laiž tos cauri kailajiem zariem. Ja ziemas dārzs atradīsies dienvidu pusē, tikai ar šāda veida apēnojumu vis netiks līdzēts.

  • Ārējais apēnojums

Parasti ārējā apēnojuma sistēmas montāža ir diezgan vienkārša. Ziemas dārza apēnošanai tiek izmatotas auduma marķīzes, vertikālās un horizantālās žalūzijas, kuras vadāmas kā automātiski tā arī manuāli.

  • Iekšējais apēnojums

Iekšpusē izvietotā saules gaismas aizsardzības sistēmas neizmaina konstrukcijas ārējo veidolu. No iekštelpas apēnošanā tiek izmantoti aizkari, rulo vai flisētas žalūzijas, žalūzijas ar horizantālām un vertikālām lamelēm.

  • Apēnošanas sistēmas starp stikliem

Tiek piedāvāts arī šāds apēnošanas veids. Pasūtot stikla paketi, starp tās stikliem tiek iemontēta žālūzija. Šāda veida apēnojumam ir savi plusi un savi mīnusi, Nekad nebūs jāuztraucas par to, ka žalūzija varētu kļūt netīra, bet līdz ar to, šis pakalpojums ir dārgāks un žalūzijas dizainu vai toni varēsiet nomainīt tikai nomainot stikla paketi.

Interjers

Lai gūtu pilnīgu emocinālo baudījumu no stiklotās konstrukcijas ziemas dārza ir jāveic liels darbs arī pašas telpas interjērā.

Tas gan ir katra īpašnieka rokās, bet būtu svarīgi pakonsultēties ar speciālistu vai interjēristu par to, kādi toņi, mēbeles un aksesuāri būtu piemērotākie šādai stikla konstrukcijai. Īsti pareizi nebūs izvēlēties košus sienas toņus, ja ziemas dārzā plānojat izveidot guļamistabu, vai arī vēsus toņus, ja audzēsiet tropu augus.

Būtiska lieta ir tam, kāds dabas skats paveras aiz ziemas dārza caurspīdīgajām sienām. Ne visu cauru gadu daba mūs priecē ar zaļu pļavu un ziedošiem ziediem. Mūžzaļojošs koks vai krūmi, kā, piemēram, tūjas, dzīvības koki, zaļie rododendri utt. priecēs acis arī drūmajos gadalaikos.

Augi

Īsteni ziemas dārzu mīļotāji nevar iedomāties caurspīdīgo un gaismas pielieto telpu bez augiem.

Ja augu kolekcija ir liela, ziemas dārzā būtu nepieciešama automātiskā klimata kontrole. Jāņem vērā, ka ilgstoša uzturēšanās telpā ar paugstinātu gaisa mitruma koeficentu rada diskomfortu. Mitrumā cieš mēbeles un tekstilizstrādājumi, uz sienām un griestiem veidojas kondensāts.

Vispopulārākās augu kompozīcijas ziemas dārzos ir no Vidusjūras reģiona, tālo austrumu un tuksnešu augiem.

Izvēloties zaļos draugus, ieteicams izveidot interesantu un atraktīvu augu grupu sajaukumu. Apzaļumošana ir vēl interesantāka, ja atbilstoši ziemas dārza augstumam tiek kombinēti dažāda augstuma koki un augi. Daudzveidīgu ainavu iespējams iegūt, ja starp zaļajiem augiem ievietojam ziedošus augus.

Populārākie augi un krūmi: palmas, gumijkoki, Ķīnas roze, Mirtes, Oleandri, Lauru koks, Fikuss, citronkoks, dažādu šķirņu kaktusi u.c. No ziedošajiem augiem: Kallas, Strelīcijas, Eņģeļtaure u.c.

Lai jūs, tāpat kā augi, labi justos, apzaļumošanu jāveic ar apdomu. Pirms augu iegādes konsultējietes ar kompetentu ziemas dārzu speciālistu, kurš specializējies istabas augu un dārzu izveidē.